image1 (9)

Lillynka Androščuková

Narodila se 4. května 2015, ve 40. týdnu těhotenství, jako zdravá holčička. Prvních pár měsíců bylo bezstarostných, plných lásky a štěstí. Nicméně, v jejích sedmi měsících života, se začal psát příběh plný výzev a nejistoty.

Toho dne, 10. prosince 2015, zažila Lilly náhlý křečovitý záchvat, který trval přes 40 minut a byl doprovázen horečkou. Rychlý zásah RZS ji převezl do FN Plzeň, kde bylo zjištěno, že je na půl těla ochrnutá. Následovala série vyšetření, včetně magnetické rezonance mozku, lumbální punkce a EEG. Překvapivě, všechna vyšetření byla v pořádku, a Lilly diagnostikovali komplikované febrilní křeče.

image4 (3)

Během následujících šesti měsíců se však tyto křeče při horečkách opakovaly. Lilly podstoupila sérii léčebných opatření. Ovšem, v 19 měsících dostala první záchvat bez horečky, což vedlo k definitivní diagnóze – epilepsie.

Ve věku 20 až 22 měsíců začaly epileptické záchvaty přibývat a vždy byly spojené s horečkou nebo infekčním onemocněním Lilly a její rodina čelili hospitalizacím a výměně léků. V té době se také objevilo podezření na možný nádor mozku, který byl nakonec vyloučen.

O dvě měsíce později, během další série záchvatů, byla Lilly diagnostikována s genetickou mutací SCN1A, způsobující syndrom Dravetové.

image3 (3)

Syndrom Dravetové ovlivnil Lillyn psychomotorický vývoj a přidal další diagnózy jako ADHD, poruchu autistického spektra, specificky narušený vývoj řeči a lehká mentální retardace. Farmakorezistentní epilepsie znamená, že Lilly a její rodina čelí nejistotám dnes a denně.

Navzdory všem, od září 2022 navštěvuje Lilly praktickou školu v Plzni a je velmi spokojená. Lilly a její rodina se však nevzdávají. Pravidelně absolvuje terapii, včetně rehabilitace ve FN Motol a speciálním centru v Hájku a Zbůchu. V Centru Hájek podstupuje dvakrát ročně desetidenní rehabilitační pobyty, které jsou pro ni velkým přínosem.

Lillynka má radost ze společných aktivit při návštěvě Sanatoria Klimkovice a rodina se dokonce účastní Epi táborů a lyžařských akcí pro děti s epilepsií. ​