image4 (2)

Kubík Dolejš

V 27. týdnu těhotenství se narodil Kubík, malý válečník, který od samého začátku čelil nelehkým výzvám. Jeho příchod na svět byl předčasný, a jako velmi nezralý novorozenec se hned druhý den potýkal s vážnými komplikacemi – krvácením do mozku.

Bohužel se tato dramatická událost stala zlomem, který poznamenal Kubíkovo cestu životem. Zhruba ve dvou měsících museli lékaři Kubíkovi voperovat VP Shunt, speciální drenáž v mozku, která pomáhá odvádět mozkomíšní mok do dutiny břišní. Další operace následovala po dalších dvou měsících, tentokrát kvůli ucpané hadičce v hlavě.

image3 (2)

V jednom roce života přišel pro Kubíka další klíčový okamžik, kdy neuroložka potvrdila diagnozu- dětská mozková obrna. Kubík má kvadruplegii s převahou na dolní končetiny a je velmi spastický.

Jeho cesta nebyla jednoduchá ani poté. Prodělal již dvě operace očí kvůli problémům se šilháním, a brzy ho čeká třetí zákrok. V necelých čtyřech letech přibyla i epilepsie. A loni byl Kubíkovi diagnostikován mírný až střední autismus.

image1 (8)

Dnes je Kubík odkázán na pomoc svých rodičům. Nesedí, nechodí, sám se nenají, a nosí pleny. Jeho matka je s ním doma, zatímco otec se věnuje práci. Kubík navštěvuje základní speciální školu, kde najde radost a podporu.

V boji s nemocemi hraje klíčovou roli neurorehabilitace v Centru Hájek, kam rodina jezdí čtyřikrát ročně. Tyto rehabilitační programy jsou však finančně náročné, a rodina si je nemůže dovolit bez podpory nadací, soukromých dárců a firem. Kubík je v Centru Hájek již šest let a i přes náročnost léčby se těší na každou návštěvu.

Kromě toho absolvuje každý týden rehabilitaci, ergoterapii a hipoterapii, a často navštěvuje lékaře. Kubíkova cesta je plná výzev, ale jeho odhodlání a podpora okolí mu dávají sílu čelit každému novému dni.​