image0 (15)

Kristiánek Kracík

Kristianek přišel na svět za dramatických okolností, akutní sekcí.

Kristianek byl od narození neklidný a postupem času rodiče začali vnímat, že si s vývojovými milníky dává na čas. Nicméně, jak se říká: “Kluci mají na všechno čas.” Ovšem, nečekaný zlom přišel nedlouho po prvních narozeninách, kdy se zdálo, že Kristianek zapomněl na slova, která dříve říkal. Zkrátka přestal mluvit.

image0 (22)

Chůzi se naučil až v roce a půl a i teď je ve fyzickém vývoji opožděný. Odplenkování se nedařilo a tak, když začaly vyplouvat i další známky, jako nedostatek očního kontaktu a silné sociální úzkosti, rozhodli se rodiče vyhledat odbornou pomoc. První vyšetření přinesla diagnozu středně těžké mentální retardace s podezřením na autismus.

Diagnóza byla potvrzena i dalšími odborníky a tak rodiče začali spolupracovat s Ranou péčí. S jejich podporou objevili jaké terapie a metody Kristiánkovi pomáhají. V současné době mu jsou čtyři roky, stále nemluví, je v péči báječné logopedky, která s ním má nejen ohromnou trpělivost ale i báječné úspěchy. Sociální úzkost se téměř vytratila a Kristiánek začíná vnímat svět kolem sebe.

image0 (21)

Přestože Kristiánek s rodiči dosáhli několika úspěchů, čeká Kristianka ještě dlouhá cesta. Intenzivní ergoterapie a rehabilitace by mu mohly pomoci s problémy v koordinaci pohybů a rovnováze.

Rodina má jediný cíl – zajistit Kristiankovi kvalitní a šťastné dětství a připravit si ho na život tak, jak nejlépe umí. Vědí však, že bez podpory jsou bezradní. Kristiankův příběh je o nezlomné vůli, trpělivosti a lásce, která vede rodinu na cestě k lepší budoucnosti.​